نورون و انواع آن چیست

نورون و انواع آن را شرح دهید

تغییر باورها در کمتر از 60ثانیه با تکنیک تغییر باورها در کمتر از شصت ثانیه باورهای خود را تغییر دهید تغییر باورها در کمترین زمان.تغییرژن ودی ان ای با باورها

نورون و انواع آن

 نورون

یک نورون (سلول عصبی) یک سلول بیولوژیکی خاص است که اطلاعات را پردازش می نماید. این سلول از جسم سلولی و دو نوع شاخه به نامه های آکسون و دندریت تشکیل  شده است. جسم سلول یک هسته دارد که محتوی اطلاعات در مورد رفتار موروثی و یک پلاسما می باشد. نورون‌ها علایم را توسط دندریت ها (گیرنده ها) از سایر نورون ها دریافت می کند و علایم ایجاد شده توسط جسم سلول را به وسیله آکسون ( فرستنده ) منتقل می نماید. در پایانه این شاخه ها، سیناپس ها هستند. یک سیناپس یک ساختار اساسی و یک واحد تابعی بین دو نورون(مجرای آکسون و یک نرون و دندریت نرون دیگر ) است. وقتی که محرک به پایانه سیناپس می رسد، فعل و انفعال شیمیایی خاصی، باعث می شود تا فرستنده نورون تحریک شود؛ تحریکات نورون در عرض شکاف سیناپسی منتشر می شود و بسته به نوع سیناپس، گیرنده نورون را در انتشار علائم الکتریکی تحریک نموده یا باز می دارد. اتصالات سیناپسی با عبور علایم از آن قابل اصلاح می باشد، به گونه ای که سیناپس ها بتوانند از فعالیت هایی که خود در آن سهیم هستند، فراگیری و یادگیری داشته باشند. این وابستگی تاریخی در اتصالات سیناپسی به عنوان حافظه عمل می کند و امکان پاسخگویی را برای حافظه انسان فراهم می نماید.

نورون ها به صورت انبوه به یکدیگر مرتبط هستند به طوری که پیچیده تر و فشرده تر از شبکه های تلفن است و هر نورون به 10یا 10نورون دیگر مرتبط است. در کل در مغز انسان، تقریبا 1014 الی 1015 ارتباط داخلی وجود دارد.

تصمیمات مفهومی پیچیده، مانند تشخیص چهره در مغز انسان کمتر از یکصدهزارم ثانیه صورت می گیرد. این تصمیمات توسط شبکه ای از نورون‌ها صورت می گیرد که سرعت عملیات آنها تنها چندهزارم ثانیه است. این امر دلالت می کند که محاسبات نمی تواند بیشتر از حدود 100 مرحله سریال داشته باشد. به عبارت دیگر، مغز یک سری برنامه های موازی اجرا می کند، که دارای حدود 100 گام برای چنین وظیفه مفهومی هستند. این موضوع به قاعده صد مرحله ای معروف است.

انواع نورون ها

از نظر عملکرد عملکرد:

از نظر عملکردی نورون ها را می توان به سه دسته ی نورون های حسی، نورون های حرکتی و نورون های رابط يا بينابینی تقسيم بندی کرد:

-نورون هاي حرکتي پيام عصبي را از مراکز فرماندهي به سمت هدف که مي تواند سلول ماهيچه و يا يک غده باشد منتقل مي کند.

-نورون حسي همان نوروني است که در نخاع قرار دارد و پيام هاي حسي را به سمت مراکز فرماندهي ارسال مي کند.

-نورون هاي رابط يا بينابيني به دو دسته تقسيم مي شوند:

1) نورون هايي که آکسون آن ها هرگز ماده خاکستري را ترک نمي کند و فاقد ميلين هستند و فقط در ماده خاکستري ارتباط بين قسمت هاي مختلف را بر قرار مي کند. به اين نورون ها، نورون رابط ناحيه اي نيز گفته مي شود.
2) نورون هاي که شبيه نورون هاي حرکتي بوده و پيام را از يک قسمت سيستم عصبي مرکزي به جاي ديگرمي برند. اين نورون ها مي توانند داراي ميلين باشند. به نورون ها ، نورون هاي رابط فرافکن گفته مي شود.

از نظر ظاهری:

بر اساس شکل ظاهری نورون ها را به تک قطبی، تک قطبی کاذب، دوقطبی، چندقطبی تقسيم بندی می کنند.

در نورون تک قطبی، از يک قسمت سلولی يک شاخه خارج می شود و بعد به چند شاخه تقسيم می گردد.

در نورون تک قطبی کاذب: قسمت خارج شده از سلول به دو شاخه تقسيم می شود و به شکل T در می آيد.

در نورون های چند قطبی نيز چندين شاخه از آن ها خارج می شود.

 

انواع سلول های عصبی

 

از نظر ميلين دار بودن يا نبودن و قطر:

از اين منظر به سه دسته تقسيم بندی می شوند:

-نورون های ميلين دار A که دارای بيشترين قطرند و بيشترين سرعت انتقال پيام را نيز دارند.

-نورون های ميلين دار B  که در سيستم عصبی خودکار ديده می شوند.

-نورون های بدون ميلين C که کمترين قطر را داشته و در نتيجه کم ترين سرعت را نيز دارا می باشند.

 

هر کدام از اين انواع نورن های A,B,C تسيم بندی می شوند که خارج از حوصله اين طرح است.

انواع سلول هاي عصبي

سلول های گليال:

اين سلول ها در لابه لای نورون ها قرار دارند و نقش محافظتی دارند. تعداد آن ها 15-10 برابر نورون هاست. اين سلول ها نيز به دو قسمت محیطی و مرکزی تقسيم بندی می شوند.نوع محیطی همان سلول های شوان هستند در ساختن ميلين در رشته  های عصبی محیطی نقش دارند.

 نوع مرکزی به سه دسته تقسيم بندی می گردد:

الف) ميکروگليا:

همان سلول های ماکروفاژی اند که هم در ماده خاکستری و هم در ماده سفيد ديده می شوند و دارای زوايد زياد هستند.

انواع سلول هاي عصبي

ب) اوليگودندروسيت ها:

اين سلول ها نيز هم در ماده سفيد و هم در ماده خاکستری قرار دارند. آن هايی که در ماده سفيد هستند کارشان ساختن ميلين برای سلول های سيستم عصبی مرکزي است.

انواع سلول های عصبی

ج) آستروسيت ها:

اين سلول ها از بقيه سلول ها بزرگ ترند و تعدا آن ها نيز بيشتر است و داراي اعمالي مانند ترميم سيستم عصبي مرکزي، تغذيه نورون ها، جلوگيري از تداخل سيناپس ها با هم ، حذف پتاسيم هاي اضافي مايع خارج سلولي، حذف برخي نوروترانسميترها از شکاف سيناپسي

انواع سلول هاي عصبي

 برای اموزش تغییر باورها در کمتر از 60ثانیه به وبسایت گرداب موفقیت ونیزان مراجعه نمایید.

www.vanizan.com

منبع:

راعی، رضا (1380). شبکه های عصبی. مدرس علوم انسانی. شماره 19.

تغییر باورها در کمتر از 60ثانیه با تکنیک تغییر باورها در کمتر از شصت ثانیه باورهای خود را تغییر دهید تغییر باورها در کمترین زمان.تغییرژن ودی ان ای با باورها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.